Ścieżki rowerowe w Polsce

Turystyka rowerowa z roku na rok staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków w różnym wieku. Związane jest to bezpośrednio z polepszającą się infrastrukturą rowerową na terenie naszego kraju. Jeszcze nie tak dawno ze świecą można było szukać ścieżek rowerowych utrzymanych w dobrym stanie technicznym. Obecnie, głównie dzięki środkom finansowym pochodzącym z funduszy unijnych sytuacja ta uległa diametralnej poprawie.

Czy w Polsce jest dużo ścieżek rowerowych?

Zasadniczo jest bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Oceniając ilość ścieżek rowerowych w skali powierzchni całego kraju nasuwa się odpowiedź, że mogłoby być ich więcej. Jednak przyglądając się niektórym regionom można dojść do wniosku, że ścieżek rowerowych jest dosyć dużo. Najlepiej sytuacja ze ścieżkami rowerowymi przedstawia się w największych miejskich aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków czy Śląsk. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, władze miejskie remontując największe arterie zadbały o wybudowanie obok nich specjalnie wydzielonych ścieżek rowerowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu niemal cały Kraków da się bezpiecznie przejechać na dwóch kółkach. Sieć dróg rowerowych powiększyła się ostatnio w Polsce również dzięki oddaniu do użytku najdłuższego znakowanego szlaku rowerowego na obszarze naszego kraju – czyli Green Velo. Jego trasa to ponad tysiąc kilometrów. Szlak zaczyna się w województwie świętokrzyskim, następnie poprowadzony jest przez największe atrakcje Polski wschodniej, a swój koniec ma w Trójmieście. Większość ścieżek na jego przebiegu została wyznaczona w taki sposób aby przebiegała oddzielnie od ruchu samochodowego, dzięki czemu znacznie wzrosło bezpieczeństwo rowerzystów.

Sporo ścieżek rowerowych znajduje się również na obszarach górskich. Prym wśród regionów górskich o najlepiej rozwiniętej infrastrukturze rowerowej wiodą Sudety. Wyznaczono na ich obszarze liczne ścieżki rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności, dzięki czemu zadowolony będzie zarówno początkujący rowerzysta jak i osoba bardziej doświadczona w rowerowych wyprawach.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *