Jak zacząć zbierać znaczki?

Filatelistyka to ogromnie popularne hobby, o którym słyszał chyba każdy z nas. Głównie kojarzy się ono ze starszymi panami, którzy godzinami mogą poprzez szkło powiększające oglądać znaczki, doszukując się w nich ciekawostek, a czasami uszkodzeń. Jednak filatelistyka to hobby wielopokoleniowe, którym większość z nas była zainteresowana przez krótki okres czasu w dzieciństwie.

Filatelistka polega na kolekcjonowaniu tak zwanych walorów filatelistycznych. Chodzi tutaj głównie o znaczki pocztowe, ale także o datowniki okolicznościowe, całostki, całości pocztowe i koperty FDC. Czasami takie zbiory mają wartość nominalną, dotyczy to głównie znaczków współczesnych, a czasem ich wartość może być olbrzymia. W większości chodzi tu o znaczki historyczne licytowane na aukcjach. Ci z Was, którzy marzyli o pięknej kolekcji, wartościowych i niespotykanych znaczków na pewno zadali sobie pytanie, jak zacząć zbierać znaczki pocztowe? Odpowiedź jest bardzo prosta: na początku należy zacząć je po prostu zbierać i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Najważniejszy będzie klaser. Oczywiście możesz trzymać znaczki w dowolnym miejscu, jednak w klaserze prezentują się one wyjątkowo okazale i nabierają jeszcze większej magii. Znaczki umieszczane są w nich za specjalnymi paskami folii, dzięki niej nie są narażone na uszkodzenia. Do umieszczania znaczków w klaserze bardzo przydatna jest pęseta. Najlepsza będzie taka z zaokrąglonymi końcami, która nie uszkodzi znaczków. Trzecie narzędzie to już wspomniane wyżej szkło powiększające, które ułatwi odczytywanie małych liter. Przeważnie na początku zbieramy znaczki z listów, które do nas przyjdą. W miarę czasu warto jest jednak rozszerzyć krąg swoich poszukiwań. Wiele znaczków można nabyć na pchlich targach, w antykwariatach. Bardzo dobrym pomysłem jest zapisanie się na filatelistyczne forum, gdzie można spotkać innych hobbystów. Warte uwagi są również spotkania filatelistów, dzięki nim nie tylko można poszerzyć swoją wiedzę, ale także wymienić się eksponatami.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *